fbpx

Sisearhitekt Reet Helisabeth Karm annab nõu, kuidas klaas ja peegel aitavad interjööri rikastada

Sisearhitekt Reet Helisabeth Karm annab nõu, kuidas klaas ja peegel aitavad interjööri rikastada

Olen sisearhitektina töötanud juba palju aastaid ning klaas ja peegel on alati olnud nii avalike kui koduprojektide lahtutamatu osa, kuid ükski teine materjal ei paku nii palju ilusaid ja nutikaid lahendusi. Minu vaimustus tuleb suures osas tõsiasjast, et klaas ja peeglid on oma olemuselt lihtsad materjalid, kuid pakuvad peaaegu lõputult variatsioone ja kasutusviise, kui lased fantaasial lennata. Järgnevalt tahangi jagada paari mõtet, kuidas klaas ja peeglid saavad teie kodu interjööri kaunistada ja rikastada, seega haara üks tass teed või kohvi ning hakkame üheskoos inspiratsiooni ammutama.

Klaas ja peegel toovad interjööri valguse ja avaruse

Klaas on laialt levinud materjal erinevates avalahendustes, näiteks uksed, aknad, trepi- ja aatriumipiirded, duši- ja saunaklaasid, mööblidetailid ja isegi lagedes ning katusena. Põhjus on lihtne, klaas laseb ruumis valgusel vabalt liikuda ning loob avarust.

Klaasiga saab aga põnevaid mänge mängida, näiteks ühendada magamistuba vannitoaga, luues unikaalse, luksusliku ja põneva ruumilahenduse, kus voodi kõrval asub kaunis disainvann. Klaasi kasutatakse ka multifunktsionaalsete tubade vaheseinana, mis justkui muudab eraldiseisva ruumi üldruumi osaks.

Kirgas peegel suure seinana vannitoas loob avarust ja valgust.

Kirgas peegel sobib väga hästi suure pinna katmiseks, mida rohkem, seda uhkem.

Foto: Reet Helisabeth Karm / RHK Interiors

Klaas sobib nii traditsioonilisse kui modernsesse interjööri

Siseruumi klaasseinu ja -aknaid luuakse puhaste klaaspindade ja loft-stiilis raamijaotuslahendustena. Väiksemates ruumides on populaarsed klaasist tiib-, voldik- ja lükandsiseuksed ning vitriinkapid.

Klaasi ja peegelkapid loovad kööki tuumi ja lasevad valgusel liikuda.

Klaasitud kapid lasevad valgusel vabalt rännata, ega muuda ruumi raskeks

Foto: Reet Helisabeth Karm / RHK Interiors – majamustahundiga

Klaasi enda kujundus võib olla klassikaline, ajatu ja klaar, kuid kindlasti julgustan interjööri kujundamisel kaaluma ka musterklaasi, hetkel on näiteks laineklaas väga populaarne. Samuti lisavad värvivariante toonklaasid, näiteks hall, pruun, roheline, roosa jne. Tõelise isikupära saab aga siis, kui klaasidele uuristada või graveerida erinevaid mustreid ja teha erikujulisi väljalõikeid.

Minu üks isiklikke lemmikuid interjööri kujundamisel on siiski Optiwhite klaas. Kui tavaklaasil on tavaliselt kerge roheline alatoon, siis Optiwhite on puhas ja klaar, sobides nii ka kõige delikaatsematesse, näiteks just heledatesse interjööridesse.

Optiwhite klaas on hea lahendus vannituppa, sest sellel pole tavaklaasile omast rohekat tooni.

Optiwhite dušiklaas võib ka lihtsa detailina palju esteetilist ja praktilist väärtust luua.

Foto: Reet Helisabeth Karm / RHK Interiors

Klaas ja peegel on kavalad vahendid ruumitunnetusega mängimiseks

Sisearhitektina olen viimasel ajal märganud, et peegel ei ole enam vaid ese seinal, vaid leiab järjest rohkem kasutust terve pinna viimistluslahendusena. Lihtsamalt öeldes, peegliga saab katta nii seinu kui lagesid ja see annab väga häid tulemusi näiteks esikutes ja pikkades koridorides, kuhu saab nii avarust juurde luua. Võrratu lahendus on ka ukse katmine peeglitega.

Samuti leiab peegel kasutust mööblis – integreerituna riiulitesse, ustesse, pindadena abi- öö- ja konsoollaudadel jms – lisades nii põnevust ning disainilist lisaväärtust

Ühe värskeima katsetusena kasutasin peeglit kattes laeni ulatuva 3-meetrise kaminaosa tervikuna pronkspeegliga. Väga julge, väga šikk – aeg näitab, kuidas lahendus ajas toimib.

Klaas ja peegel interjööris annavad väga häid visuaale ka ümarates vormides.

Peeglid ei pea alati olema teravate nurkadega, soovi korral saab ka kumeraid servi, või lõigata välja just sellise kuju, mille järele soov on. 

Foto: Terje Ugandi / ajakirjale Diivan

Peegel leiab üha rohkem kasutust köögis tagataustana

Olen aastaid huviga selle trendi kasvu kõrvalt jälginud, kuna peegel köögis on minu üks vaieldamatuid lemmiklahendusi juba aastaid – oma esimese katsetuse tegin ligi 10 aastat tagasi oma kodus. Nüüd just sai värske klaastausta minu kolmanda kodu värske köök – kolmas köök, kolmas peegel. Peegel lisab köögi tagataustana avarust ja kokale vahva võimaluse saada osa kõigest sellest, mis tema taga toimub.  Loomulikult lisab peegelpind lisaks avarusele ka valgust, toimides nagu aken. 

Kirgas klaas ja peegel on köögi taustaklaasina on üha enam kasutust leidev lahendus.

Kirgas peegel sobib nii heledasse kui tumedasse kööki ning toob ruumi valgust ja ajatut stiili.

Foto: Terje Ugandi / ajakirjale Diivan

Enda 10aastase karjääri jooksul sisearhitektina olen näinud ka väga paljude klientide kööke, mida kaunistavad kirkad, hallid, pronksitoonis peeglid, või ääretult põnevate mustrite ning toonidega, antiik- ja disainpeeglid. Minu isiklik lemmik on hetkel pronks, see on kasutuses ka minu enda uues kodus mitmes põnevas vormis. Pronksi kõrval läbi aegade kasutatuim ning alati pea igasse interjööri ajatult sobilik on klassikaline kirgas peegel – materjalina nii lihtne, samas ruumis nii efektne.

Kuid kas peegel köögis on ka praktiline?

“Aga kuidas köögi taustaklaasilt saada rasvaplekid ära? Kas peegel köögis on ikka praktiline?” – on küsimus, mida kliendid mult tihti eelneva jutu peale küsivad. Isiklikust kogemusest võin öelda, et peegelpinna puhastamisega ei ole kunagi probleeme tekkinud, kõik tuleb üllatavalt  kergesti ja kiiresti maha. Lõppude lõpuks on peegel ikkagi mustust hülgav ja ilma vuukideta pind, mis vajab lihtsalt õiget vahendit. 

Millega aga peab arvestama, kui võtate kööki tagataustaks peegli, on materjali tugevus.  Tugev löök näiteks panniga võib pinna rikkuda, kindlasti tuleb arvesse võtta materjali temperatuuritaluvust. Seega tasub alati lasta nii peegli kui klaasi puhul paigaldus teha professionaalil, et hiljem ei tekiks ebameeldivaid üllatusi. Kui kasutada köögis taustaklaasi, siis kindlasti on hea mõte lasta see karastada

Klaas ja peegel on suurepärased materjalid, et muuta köögisokkel isikupäraseks.

Peegel kapi alusliistuna loob koos peegeldava põrandaga mänglevaid visuaalseid efekte.  

Foto: Reet Helisabeth Karm / RHK Interiors

Nii klaas kui peegel pakuvad interjööri kujundamisel lõputult võimalusi nii kunstipärasteks kui praktilisteks lahendusteks. Efekt, mida klaas ja peegel enda läbipaistvuse ja sügavusega pakuvad, ei ole võrreldav ühegi teise materjaliga. Veel huvitavaid mõtteid leiad majamustahundiga ja Klaasissepa instagrami kontodelt. Tule ja räägi meile enda ideest ning koos leiame just sulle sobiva lahenduse. 

Sarnased uudised