Inimene on klaasi valmistanud ja kasutanud tuhandeid aastaid, kuid loodus on veelgi kauem. Hüpates kiirelt edasi 21. sajandisse, siis inimesed toodavad, kasutavad ja saavad klaasist endiselt iga päev kasu- joogiklaas, aknaklaas, kaitseklaas. Aga kui palju me tegelikult klaasist teame?
Saa osa kümnest huvitavast faktist, mida Sa peaksid klaasist teadma!
1. PIKSEVÄLGUST KLAASINI
Enne kui klaasi loomisest aru saime, oli loodus juba kaks sammu ees. Kui välk lööb liiva, suudab kuumus mõnikord liiva sulatada pikkadeks õhukesteks klaastorudeks, mida nimetatakse fulguriidiks (ehk kivistunud välk). Samamoodi võib vulkaanipursete intensiivne kuumus aeg-ajalt sulatada kivid ja liiva klaasiks, selle saadust nimetatakse obsidiaaniks, millest omal ajal valmistati nooleotsi, odasid ja nuge. Praegusel ajal valmistatakse fluoriidist peamiselt ehteid.
2. KLAAS VÕIB MUUTA VÄRVI KIIRGUSEGA KOKKU PUUTUDES
Kas teadsid, et tavaline klaas muutub tuumakiirgusega kokkupuutel pruuniks? Seetõttu töötasid klaasifirmad välja spetsiaalse mittepruuniva klaasi, mida kasutatakse tuumaelektrijaamade vaatlusakendes.
Lõplik tekkiv värvus sõltub klaasi keemilisest koostisest. Seda saab muuta erinevate keemiliste ühenditega, tseerium (sümbol Ce) võib vähendada pruunistumist. Lisades mangaan (sümbol Mn) tekitab see ametüsti värvuse. Lõplik värv on kombinatsioon originaalsest klaasivärvist ja keemilisest ühendist.
3. KAS SA TEADSID, ET 17. SAJANDIL OLI VEINIKLAAS 7x VÄIKSEM KUI TÄNAPÄEVAL
Cambridge‘i Ülikooli uuring on näidanud, et tänapäevane veiniklaas on võrreldes 17. sajandi veiniklaasist enam kui seitse korda suurem. Kui 1600ndatel joodi tavalist veini umbes 66-70ml klaasist ehk likööriklaasist, siis praegu valame veini pokaali, mille keskmine suurus on juba ligi pool liitrit.
4. PRUUNI KLAASI KASUTATAKSE KÕIGE SAGEDAMINI TOIDU- VÕI JOOGINÕUDE JUURES
Just nii! Tõenäoliselt oled ka varem tähelepanud, et pruuni klaasi leidub meie ümber joogipudeli või vitamiinipurgi kujul. Pruuni klaasi kasutatakse enamasti toitude ja jookide hoidmiseks. Sisuliselt kaitseb see toodet päikesekiirguse eest kuna ultraviolettkiired peegelduvad läbi anuma merevaigukollase varjundiga, mis aitab vältida toiduainete-jookide riknemist.
5. KLAASI SAAB KASUTADA UUESTI JA VEEL UUESTI
Mõistlik on meeles pidada, et kõiki klaase ei saa vähemalt veel ringlusse võtta, kuna erinevat tüüpi klaasidel on erinevad sulamistemperatuurid. Mõned klaasid taluvad eriti hästi kõrgeid temperatuure, teised mitte nii hästi.
Siin on ka video Iittalalt, kuidas nemad taaskasutavad klaasi:
Kuidas käib Eestis klaaspakendite ringlusesse võtmine?
Uuri lähemalt Eesti Taaskasutusorganisatsiooni koduleheküljelt!
6. TAVALINE KLAAS ON HOOPIS ROHEKA VÄRVUSEGA
Kergelt rohelist värvi põhjustab tavaliselt raudoksiid, mida esineb looduslikul kujul klaasis või anumas, milles parasjagu klaas sulatati.
7. KLAASI KASUTATI KUNAGI TUULEKLAASIDE VALIMISEL
Esiklaasid valmistati alguses tavalisest klaasist. Küll aga, sellega kaasnes tihtipeale probleem- õnnetuse ajal purunes klaas kergesti, mis seadis meie turvalisuse hoopis suureks ohuks.
Meie turvalisema, tugevama ja kuluefektiivsema esiklaasi tootmist alustati siis, kui Henry Ford sai tavalisest klaasist valmistatud tuuleklaasi tõttu vigastada lendavate klaasikildudega. Pärast seda õnnetust otsustas ta paluda ühel oma töötajal ja Briti klaasitootjal teha ohutum tuuleklaas.
Sõites praegusel ajal autoga, siis peamiselt on auto tuuleklaasid valmistatud purunemiskindlast lamineeritud klaasist.
8. KLAAS LAGUNEB…
… kuid see võib aega võtta, umbes miljon aastat. Kas sa teadsid, et vastupidav klaas on üks kauem kestvamaid tehismaterjale.
9. MINERAALIDE LISAMINE MUUDAB KLAASI VÄRVI
Juhul kui kombineerida mineraale liiva, lubja või hoopis soodaga, võib saada erinevat värve. Näiteks nikkeloksiidi lisamisel tekib violetne klaas.
10. KLAASISSEPAS ON KÕIGE SUUREM TOOTEVALIK
Kas teadsid, et Klaasissepal on Eesti suurim valik klaase, peegleid ning klaasifurnituuri, et luua sinu interjööri sobiv klaasist lahendus.
Klaasist lahendused sinu koju ja juba 30 aastat!
Võta meiega ühendust avastades meie e-poodi või tulles kohapeale!
www.klaasissepa.ee
Kadaka tee 2, Tallinn
Kasutatud allikad:
- Foto: Kadi Meriluht
- Fotol olev töö: Sten Eltermaa “Mullid” 2021
- https://www.sashwindowslondonltd.co.uk/12-interesting-facts-about-glass/
- https://somefactsabout.com/fun-facts-about-glass/
- https://www.techni-glassinc.com/2018/12/10-interesting-glass-facts/
- https://www.theguardian.com/environment/2017/dec/14/size-does-matter-wine-glasses-are-seven-times-larger-than-they-used-to-be
- https://www.thetimes.co.uk/article/giant-wine-glasses-are-blamed-for-rise-in-drinking-bcvfl3ztk