fbpx

Maret Sarapu klaasinstallatsioon “Voog” valmimine Mustamäe riigigümnaasiumis

Maret Sarapu klaasinstallatsioon “Voog” valmimine Mustamäe riigigümnaasiumis

2023. aasta juunikuus, siis alles ehitusjärgus Mustamäe riigigümnaasiumis, alustasid Klaasissepa paigaldajad ühe selle aasta keerukamat projekti – klaasikunstnik Maret Sarapu klaasinstallatsiooni “Voog”. 

Klaasinstallatsioon “Voog” on trikitav kunstiteos, mis oma saladust ei reeda

Maret Sarapu meenutab, kuidas poolteist aastat tagasi jäi silma konkurss, kus planeeritavasse Mustamäe Riigigümnaasiumi hoonesse sooviti kunstiteost, et sisustada kooli aatriumi tagumist seina. Juba algne ülesandepüstitus sisaldas endas kolme üksteise taga paiknevat raami ning klaas ja peegel oma läbipaistvate ning peegeldavate omadustega tundus ideaalne materjal ruumi, mis on avar ja õhuline. 

Maret Sarapu selgitab, et  “Voog” pakub võimalust keskendumiseks – võimalik on keskenduda kas tervikule või detailidele, vaadata peegeldusi või piiluda, mis paistab läbi. “See töö ei olegi ehk liiga selgesti haaratav või arusaadav, kui esimest korda vaadata… Ta on natuke selline trikitav teos.” Installatsioon mängib tõesti valgusega, peegeldades ruumi erinevaid nurki ja inimesi, pakkudes seeläbi pidevat muutust ja uusi avastusi. Et installatsioon asub suures saalis ning saab olema taustaks paljudele üritustele, siis tegelikult sõltuvalt valgusest ja isekohast, võib nii õpetaja kui õpilane seal iga kord midagi uut näha. 

Klaasinstallatsioon “Voog” värvipaletil domineerivad rohelised ja kollased toonid. Sarapu sõnul said need toonid valitud selleks, et tuua soojust ja looduslikkust tehnilise kallakuga kooli. Sarapu tõi esile, et erinevalt üldlevinud ettekujutusest ei pruugi tulevikutehnoloogia olla tingimata külm ja kõle; saame selle kujundada  rohelise ja säästva, kui nii soovime. 

Klaasinstallatsioon “Voog” visand

Selline nägi välja valmis visand enne paigalduse algust.

Kes selle kõik valmis ehitab?

Kui Sarapu visand konkursi võitis, algas alles tõeline väljakutse, ehk kuidas see ilus unistus valmis ehitada. Ootamatult aeganõudvaks osutus inseneri leidmine, kes aitaks teostada Sarapu visiooni. Inseneri ülesandeks sai valmis joonistada turvaline raamistik, leida teostatavad paigaldusmeetodid ning seista selle eest, et see kõik omavahel kokku klapib. 

Et “Voog” sisaldab nii antiikpeegleid, salapeegleid, liivapritsiga matistatud, trükitud ja lamineeritud klaase, oli tööetappe palju. Kõik klaasid oli tarvis vastavalt  töödelda ning lamineerida või karastada. “Voog” on teos, mille ümber riigigümnaasiumi õpilased igapäevaselt liiguvad, seega ei tohi see kujutada endast kellelegi turvariski. Nägemuse elluviimiseks pöördus Maret Sarapu Klaasissepa asutaja Urmas Sepa poole, kellega on ka varem koostööd tehtud. Urmase sõnul kulus kogu projekti planeerimisest selle valmimiseni  umbes aasta. Oli põnev, sest tegelikult ei Urmas ega Maret osanud täpselt öelda, kuidas näiteks salapeegel ruumis mängima hakkab, millised tuled parasjagu põlevad ning kuidas valgus installatsiooni mõjutab. 

Esimene päev objektil

Pingelised päevad paigalduses

Öeldakse ikka, et inimene planeerib ja jumal naerab. “Voog” paigalduse esimene päev kulus tervenisti selleks, et tellingud püsti panna. Pärast seda tuli hakata olemasolevale raamile metallist võrestikku paigaldama, kuhu hiljem tulid juurde profiilid, liistud, tihendid ja lõpuks klaasid. Liistude lõikamine toimus kohapeal ning need kinnitusid raamistiku külge küllaltki innovaatilise riivilaadse mehhanismiga. Toru sees oli auk, liistu sees aga riiv, mille tagasitõmbamisel oli võimalik see kahe toru vahele mahutada. Kulus aga suur hulk päevi, et kõik projekti elemendid oleks loodis ja vinklis.

Materjalist ka paar huvitavat fakti

  • Profiilide kinnitamiseks kulus üle mitmetuhande needi
  • Klaaside ja peeglite kogupind on 73 ruutmeetrit ja kogu teose kaal üle 1,5 tonni
  • Kui kõik profiilid üksteise järgi seada, siis tuleks neid üle kilomeetri

Lõpptulemusega on kõik rahul

Klaasinstallatsioon “Voog” on innovatiivne kunstiteos, mis illustreerib, kuidas kaasaegne disain ja tehnilised lahendused võivad ruumi mitmekesistada. Maret Sarapu ja Urmas Sepa koostöös valminud installatsioon lisab Mustamäe Riigigümnaasiumi aatriumile uue mõõtme. Nende töö on muutnud ruumi atmosfääri ja lisab igapäevasele koolielule veidi mängulisust. “Voog” on nüüd osa koolikeskkonnast, pakkudes õpilastele ja õpetajatele pidevat visuaalset elamust ja mõtlemisainet.

Fotod: Karel Koplimets

Sarnased uudised