fbpx

Kas ja kuidas tasub kahjustatud või vana peegel taastada?

Kas ja kuidas tasub kahjustatud või vana peegel taastada?

Kindlasti on oluline meeles pidada, et igal peeglil on oma eluiga ning et see võib kulumise tõttu aja jooksul kahjustuda. Peegel on tundlik ese, mida võib kahjustada ka kõige väiksem niiskus või valesti kasutatud kinnitus- ja puhastusvahendid. Seetõttu on oluline peeglit õigesti hooldada, kuid pöörata tähelepanu ka sellele, kuidas peegel paigaldati. Vana peegel võib aga päästmist väärt olla, eriti kui “kahjustused” on andnud talle antiikpeegli välimuse.

Üks levinumaid vana peegli kahjustusi on niiskus. 

Niiskuse tagajärjel võib peegli servadest hakata värv kooruma või muutuma ning see võib mõjutada ka peegli kvaliteeti. Seetõttu on oluline hoida peeglit kuivas ja õhutatud ruumis ning vältida liigset kokkupuudet niiskusega. Näiteks vannitoas peab olema toimiv ventilatsioon, kuid olgem ausad, ilma õhutuseta ei ole peegli seisukord sugugi kõige suurem probleem, sest pidevat niiskust armastab ka hallitus dušikaridnal või vuugivahedes.  

Selline näeb välja niiskuskahjustus vanal peeglil.

Niiskuskahjustus peeglil võib rikkuda selle välimust ja kahjustada selle peegeldavat hõbekihti. Seda protsessi nimetatakse sageli “peegli oksüdeerumiseks”.

Peegli puhastamine ammoniaagi või teiste tugevate ainetega

Teine levinud põhjus, mis võib peeglit kahjustada, on valesti kasutatud puhastusvahendid. Ammoniaagiga puhastusvahendid võivad peeglitele olla liiga tugevad ning kahjustada nende pinda. Seetõttu on soovitatav kasutada spetsiaalseid peegli puhastamiseks mõeldud vahendeid ning vältida ammoniaagi ja muude tugevate kemikaalide kasutamist. Näiteks võivad kloor ja vesinikperoksiid olla liiga agressiivsed peeglite puhastamisel ja põhjustada kahjustusi. Parima puhastustulemuse saavutamiseks soovitame kasutada Klaasissepa professionaalselt klaasipuhastusvahendit.

Klaasissepa professionaalne puhastusvahend

Peegli kinnitamine vale liimi või silikooniga

Silikoon võib tunduda peegli kinnitamiseks sobiv vahend, sest see on niiskuskindel ja elastne, kuid silikoon sisaldab äädikat, mis omakorda hakkab aja jooksul peeglit söövitama ja kahjustama. Silikooni eemaldamiseks peegli küljest võib kasutada spetsiaalset silikoonieemaldajat, mis aitab silikooni pehmendada ja seejärel eemaldada. Pärast silikooni eemaldamist tuleks kontrollida peegli seisukorda. Kui peegel on kahjustatud, siis tuleks kaaluda selle asendamist või parandamist. Peegli parima eluea ja säilivuse tagab siiski peegli kinnitamiseks mõeldud peegliliim, mis on korralikult peegli tagumisele küljele pandud. Peegliliimi õigest kasutusest saad lähemalt lugeda siit

Kas vana peegli kahjustunud servad saab katta raamiga?

Kahjuks ei ole raamimine lahendus, kui peegli servad on oksüdeerunud või kahjustatud. Raamimine on mõeldud peegli kinnitamiseks ja kaunistamiseks, kuid see ei lahenda peegli kahjustuste probleemi. Kui peegli servad on kahjustatud, siis võib raami kasutamine isegi süvendada probleemi, sest raam ise ei aita niiske keskkonna vastu. Kui peegli servad on vähe kahjustatud, siis on võimalik neid parandada, remonti tuleks alustada peegli pinnalt, millele järgneb oksüdeerunud ala mahalihvimine ning serva katmine uue hõbedakihiga. Selleks on vaja aga spetsialisti abi. 

Vana peegli servade lihvimisel tasub uuesti raamimisel kasutada peegliliimi.

Vana peegel ja vana raam

Ei maksa unustada, et isegi kui peegel ise on kahjustada saanud, siis ilus raam tasub alati alles hoida, sest selle siis saame Klaasissepas kerge vaevaga uue peegli lõigata. Kui vana peegel saigi kahjustusi niiskusest, siis võib peegli seekord kinnitada liimiga, mis kaitseb peegli servi oksüdeerumise eest, pikendades nii selle eluiga. Soovi korral võib raamiga parema sobivuse saavutamiseks kasutada mõnda antiikpeeglit, mis pole pole kuidagi kahjustatud, kui neil on vana peegli välimus.

Vana peegel oli katki, kuid lõikasime selle raami sisse uue.

Et peegel kestaks kaua ja säilitaks oma väärtuse, on oluline järgida õiget hooldust ja kasutada sobivaid puhastusvahendeid. Niiskuse ja vale liimiga kokkupuutest tulenevaid kahjustusi saab vältida, kuid peegli renoveerimise puhul soovitame võtta spetsialisti hinnangu. Ei maksa aga unustada, et peegel võib olla nagu vein, mille väärtus iga aastaga kasvab. 

Kasutatud allikad

Foto: https://wildschut-antiques.com/antique-mirrors/

Sarnased uudised