fbpx

Sisearhitekt annab nõu, milliseid klaaslahendusi köögis kasutada

Sisearhitekt annab nõu, milliseid klaaslahendusi köögis kasutada

Köök on kodu süda, sest just seal valmivad need hõrgud road, mis nii sõbrad kui pereliikmed ühise laua ümber toovad. Just seetõttu on oluline, et köök oleks samaaegselt funktsionaalne, aga ka visuaalselt väljendusrikas. Elizabeth Saal, tunnustatud sisearhitekt ja Blooming Room sisekujundusbüroo looja, jagab oma mõtteid sellest, kuidas erinevad klaaslahendused muudavad sinu köögi selliseks, et sealt on lausa kahju lahkuda. 

Minimalistlik ja klassikaline stiil köögis –  kumba eelistada ja miks?

See on üldiselt küsimus, millest köökide (aga tegelikult ka teiste tubade) planeerimist kliendiga alustan. Mingis võttes on see vana dilemma, et kas Arno Tali või Joosep Toots? Ehk siis, kas sinu unistuste köök on vaikne, tagasihoidlik ja malbe, kuid samas poeb salamisi hinge? Või ehk hoopis vali, julge ja otsekohene, jättes juba esimesest silmapilgust kustutamatu mulje? Kui nüüd tulla kirjanduslikest tegelastest sisekujundusmaailma terminitesse, siis viimasel ajal on pigem olnud tõusvaks trendiks skandinaavialik minimalism, kus värvitoonid on pigem mahedad, materjalid ja lahendused tagasihoidlikud. Erksavärviliste köökide kuldaeg jäid pigem buumiaega (2004-2008), kus kasutati väga palju julgeid ja jõulisi värvitoone. Hästi populaarne oli siis ka digiprint ning kõrgläikega kapipinnad. 

Täna on aga suund pigem sinnapoole, et pinnad ja kapid on matistatud ja tuhmid. Värve kas ei kasutada üldse, või on siis hästi mahedad toonid. Nurgad on pigem teravad ja kaari väga palju ei leidu. Üleüldse on kogu pilt tagasihoidlikum. Aga loomulikult on lõpuks kõik maitse asi, kõige olulisem on päeva lõpuks see, et inimene ise end selles ruumis hästi tunneb

Kui suund on paigas, siis kas ja milliseid klaaslahendusi sa oma klientidele oled välja pakkunud? Kui palju sõltub nende kasutamine valitud stiilist?

Eks ikka sõltub, aga tasub meeles pidada, et klaasil on koht nii klassikalises, minimalistlikus kui modernses stiilis. Eesmärk on üldiselt sama – mängida ruumitunnetusega ning valgusega. Kui klientide juurde tulla, siis näiteks vitriinkapid on alati populaarsed olnud. Juba 90ndatel, kui näiteks täispuidust köögimööbel oli väga moes, siis ka köögikappidesse valiti nii kirgast kui värvilist klaasi. Vanemates korterites leidub kindlasti ka neid suuri sektsioonkappe, kus samuti klaasi kasutati. Klassikalises stiilis leiab just kirgas klaas (tavaline, toonimata, läbipaistev klaas) hästi palju kasutust, sest seda on väga kerge erinevate materjalidega sobitada. Toonklaasiga läheb pisut keerulisemaks, kuid sellel on jällegi omad eelised. Näiteks kui klient soovib klaasist kapiuksi, kuid ei taha, et riiulites olevad nõud või muud esemed oleks näha. Teine jälle just soovib, et kapi sisu juba kaugel silma hakkaks.

Kas näiteks köögi taustaklaasid ja -peeglid on viimasel ajal klientide seal rohkem populaarsust kogunud?

Absoluutselt on. Varem tehti seda taustaklaaside lahendust muidu peamiselt nii, et pandi karastatud klaasi taha tapeet või pilt. Nii oli võimalik siis erinevaid visuaale ja mustreid tööpinna kohale saada. Peegliga oli muidugi see mure, et seda ei saanud karastada, kuid köögis on muutuvad temperatuurid, panni ja kandikutega askeldad ka ringi, seega seal oleks karastatud klaas turvalisuse seisukohast oluline. Mirastar peegel, mida saab karastada, muutis seda mängu ja seda tahavad täna päris paljud, sest taustapeegel annab igas stiilis köögile väga palju avarust juurde

Aga vau-efekti soovijad? Kas neile on ka midagi ägedat juurde tulnud?

Kuna tänapäeval on digitrüki abil võimalik taustaklaasile panna põhimõtteliselt kõike, mida soovid, siis võid sinna Muhu mustri, õitsevad kirsiõied või isegi oma lemmikfilmist kaadrid panna. Seda on tegelikult päris palju tehtud, buumi ajal oli inimestel seda värvilist ja neooni rohkem. Ka väga lihtne ja tagasihoidlik valge köök muutub digitrükiga taustaklaasiga väga väljendusrikkaks. Seetõttu on see kõikidest köögi klaaslahendustest kõige populaarsem ka. Kui ühest taustaklaasist ära tüdined, ja see on kruvidega kinnitatud, siis seda vahetades saab ka köögi ilmet värskendada nii, et ei pea kõike muud nullist uuesti tegema. Minimalistlikku kööki olen näiteks soovitanud ka toonklaasi või valge (taustakilega klaasi), mis annab matistatud klaasi efekti. 

Kas mõni klient antiikpeeglit ka oma kööki on tahtnud panna? Või palunud näiteks fassettmustriga peeglit?

On, aga need on mõlemad sellised materjalid, kus soovitan kindlasti sisekujundajaga nõu pidada. Antiikpeegel on väga põnev ja ilus lahendus, aga see peab ülejäänud köögimööbliga väga hästi kokku minema. Siin hakkab kindlasti rolli mängima ka see, milline valgustus köögis on ja kuidas see peeglile langeb, sest antiikpeeglile ei pruugi näiteks meeleoluvalgustus sobida, kuigi teiste taustaklaaside puhul annab see pigem juurde. CNC-masinga saab fassettlihvi tehnikaga väga vahvaid kujundeid peeglile peale uuristada, kuid ka see on pigem selline kõrgema tasandi tehnika. Kui hästi planeerida, siis tulemus on kindlasti seda väärt!

Kas on veel mõni klaaslahendus, mis sulle kui sisekujundajale meeldib, kuid mida kliendid ehk ise küsida ei oska?

Selline lahendus on näiteks peegli kasutamine põrandaliistuna, köögis nimetatakse seda sokliklaasiks.  Kui taustaklaas või -peegel annab ruumi juurde tööpinna ja kappide vahel, siis sokliklaas loob huvitava efekti kappide alla. Selle lahendusega saab väga vahvaid sisekujunduslikke mänge mängida, eriti kui on tegemist näiteks huvitava kivipõrandaga. 

Kas kliendid ei karda köögi klaaslahenduste puhul, et neid on ehk keeruline ilusana hoida? Köögis teatavasti on pindade määrdumine küllaltki igapäevane probleem. 

Nii nagu vannitoas, on ka köögis see, et iga pinna jaoks oma vahend. Klaasi ja peegli puhul peab lihtsalt meeles pidama, et kraapimine rikub pinna. Eriti oluline on ka korrektne ja kvaliteetne paigaldus. Kui näiteks köögi taustaklaasi ja seina vahele jääb tühja ruumi, siis hakkab sinna üsna kiiresti mustust kogunema ning õige pea tekib seal “oma elu”. Olen puutunud kokku selliste köökidega, kus taustaklaasi paigaldus oli halvasti tehtud ja tulemus oli üsna õõvastav. Nanokaitse on ka siin midagi, mida kindlasti tasub kaaluda, sest nanokaitsega klaase on oluliselt kergem puhastada.

Klaasissepal on üle 30 aasta kogemust erinevate klaas- ja peegellahenduste planeerimisel. Kui pole päris kindel, millest alustada, on alati hea mõte pidada nõu sisekujundajaga, külastada meie müügisalongi (Kadaka tee 2) või heita pilk peale meie tehtud töödele.

Sarnased uudised